Загальновизнане міжнародне визначення поняття «торгівля людьми» наводиться у статті 3 Протоколу ООН «Про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми, і покарання за неї», який доповнює Конвенцію Організації Об'єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності, прийняту у 2000 році.

Верховна Рада України ратифікувала Конвенцію та Протокол 4 лютого 2004 року. Ст. 3 Протоколу ООН встановлює:

А. Торгі́вля людьми́ означає здійснення з метою експлуатації вербування, перевезення, передачі, приховування або одержання людей шляхом погрози силою, її застосування або інших форм примусу, викрадення, шахрайства, обману, зловживання владою, вразливістю положення або шляхом підкупу у вигляді платежів або вигод, для отримання згоди особи, що контролює іншу особу. Експлуатація включає, як мінімум, експлуатацію проституції інших осіб, або інші форми сексуальної експлуатації, примусову працю або послуги, рабство або звичаї, подібні з рабством, підневільний стан або вилучення органів;

Б. Згода жертви торгівлі людьми на заплановану експлуатацію, про яку йдеться в пункті А цієї статті, не береться до уваги, якщо було використано будь-який із засобів впливу, зазначених у п.А.

В. Вербування, перевезення, передача або отримання дитини з метою експлуатації вважається «торгівлею людьми» навіть у тому випадку, якщо вони не пов’язані із застосуванням будь-якого із засобів впливу, зазначених у п.А цієї статті.

Г. «Дитина» означає будь-яку особу, що не досягла 18-літнього віку.

Корисні поради

Якщо Ви їдете навчатись за кордон:

Для того, щоб отримати дозвіл на навчання за кордоном (студентська віза), Вам необхідно підготувати ряд документів. Як правило, до посольства обраної Вами країни подаються:

• Свідоцтво про закінчення середньої школи (оригінал і переклад, завірений у нотаріуса та затверджений Міністерством закордонних справ України)

• Документ про здачу іспитів до ВНЗ України

• Довідка про те, що Ви не були засуджені

• Підтвердження того, що обраний навчальний заклад за кордоном зацікавився Вами Без сумніву, знання мови країни перебування є основною умовою для отримання дозволу на навчання. Часто навчальні заклади вимагають посвідчення про здачу іспитів з мови. Майже всі вищі навчальні заклади мають спеціальні мовні курси для іноземців. Запам'ятайте, туристична віза не дає права на отримання статусу студента за кордоном! Більш докладну інформацію про можливість навчатись за кордоном, Ви можете отримати у посольстві обраної Вами країни, а також у культурному центрі/товаристві посольства.

Якщо Ви їдете працювати за кордон:

• Перевірте, чи має фірма ліцензію на такий вид діяльності як „посередництво в працевлаштуванні за кордоном”, видану Міністерством праці та соціальної політики України, та копію дозволу на працевлаштування громадян України, виданого роботодавцю уповноваженим органом країни працевлаштування, або копію ліцензії на впровадження посередницької діяльності у працевлаштуванні громадян України, виданого уповноваженим органом країни працевлаштування посереднику. Зазначені документи повинні бути засвідчені згідно з законодавством країни їх видачі та легалізовані у консульській установі України (можуть бути також засвідчені у посольстві відповідної держави в Україні та легалізовані в МЗС України, якщо міжнародними документами, в яких бере участь Україна, не передбачено інше).

• Перевірити достовірність ліцензії можна, звернувшись до регіональної Державної служби зайнятості (якщо ця фірма регіональна) або Управління політики зайнятості та трудової міграції Міністерства праці та соціальної політики.

• Перебуваючи на фірмі Ви маєте право ознайомитися з такими документами як: - копія свідоцтва про державну реєстрацію; - оригінал ліцензії; - інформація про повне найтування посередника (його адреса, номера телефонів, імена й по батькові керівників (власників); - номери телефонів місцевого органу державної служби зайнятості України, представництва Державного комітету з питань регуляторної політики і підприємництва; - нормативно-правові акти, яких повинен дотримуватися посередник при наданні посередницьких послуг в працевлаштуванні українських громадян за кордоном; - витяги з Закону „Про захист прав споживачів” в частині надання послуг; - книга відгуків і пропозицій.

• Поцікавтесь, чи є у фірми позитивний досвід працевлаштування українських громадян за кордоном.

• Фірма-посередник має надати проект трудового договору (контракту) з іноземним роботодавцем, завірений роботодавцем.

• Згідно законодавства України, фірма яка пропонує посередництво в працевлаштуванні за кордоном, не має права брати передоплату у будь-якій формі за надання послуг до укладання трудового договору (контракту) з іноземним роботодавцем.

• У разі, якщо Ви вирішили скористатися послугами фірми посередника, необхідно обов'язково оформити свої відносини у формі письмового договору на надання посередником послуг у працевлаштуванні за кордоном: - номер, дата, місце укладання договору; - назва та адреса посередника, номер видачі ліцензії на посередництво в працевлаштуванні на роботу за кордон; - дані про клієнта (прізвище, ім'я та по батькові, адреса проживання тощо); - визначення предмету договору: які послуги пропонуються при працевлаштуванні на роботу за кордон; - місце підписання трудового договору (контракту) з роботодавцем; - права, обов'язки і відповідальність сторін; - умови зміни, розриву та анулювання договору; - порядок вирішення спірних питань; - визначення форс-мажорних обставин і дії сторін при їх появі; - перелік додаткових платних послуг; - строк дії договору; - реквізити сторін договору;

• У трудовому договорі (контракті) повинна міститися найбільш повна інформація про умови роботи: тривалість робочого дня, вихідні дні, оплата праці, умови проживання, страхування (в тому числі від нещасного випадку, хвороби, медичне).

• Уникайте використання в контракті фраз типу: „та інші види робіт”, „всі роботи на вимогу роботодавця”. Цей договір складається у двох примірниках: один віддається клієнту, а другий залишається у посередника.

• Підписання трудового договору (контракту) є обов'язковою умовою легального працевлаштування.

• Трудовий договір (контракт) повинен бути написаний зрозумілою для Вас мовою (українською або російською) у 2 примірниках.

• Погоджуйтесь на сприянні у працевлаштуванні лише на умові оформлення спеціальної робочої візи. Пам'ятайте, службова, туристична та гостьова візи не дають права на легальну роботу за кордоном.

• Необхідно отримати від посередника документи про кошти сплачені йому за надані послуги.

• Пам'ятайте, наявність копії закордонного паспорту чи копії довідки про присвоєння ідентифікаційного номера значно полегшить процедуру відновлення документів у разі необхідності.

• Зателефонуйте до посольства тієї країни, в яку плануєте їхати працювати, та уточніть, чи відкривається на даний момент робочі візи для громадян України за даною спеціальністю; а також які документи треба надати для відкриття робочої візи, і скільки вона коштуватиме.

Ви плануєте вийти заміж за іноземця:

• Запам'ятайте, фіктивний шлюб – злочин. Це може стати причиною Вашого ув'язнення або депортації (видворення з країни)

• Ви повинні мати якомога більше інформації про свого майбутнього чоловіка: чи має він постійну роботу, чи був він одружений, скільки разів, чи розлучений він офіційно (розлучення та окреме проживання – різні речі)

• Запропонуйте нареченому зустрітися не на „нейтральній” території (це може поставити Вас у залежність), а в Україні – у нас є багато мальовничих куточків та місць для комфортного відпочинку

• Поцікавтесь особливостями шлюбного законодавства країни, в якій Ви плануєте жити, у тому числі – правами спільних дітей, Вашими правами при розлученні. Це можна зробити у посольстві та у юриста

• Порадьтеся з юристом щодо укладання шлюбного контракту. Переконайтесь, що шлюб, зареєстрований в Україні, буде дійсним за кордоном. При необхідності, свідоцтво про шлюб можна легалізувати (затвердити у нотаріуса, Міністерстві юстиції та Міністерстві закордонних справ України)

• Виїжджаючи за кордон по гостьовій візі або по візі нареченої (віза нареченої для поїздки у США громадянкам України видається у Посольстві США в Польщі), пам'ятайте, ці візи не дають права на роботу

• Залишіть копію закордонного паспорта та точну адресу Вашого нареченого батькам. Регулярно телефонуйте додому.

Поради, які будуть корисними перед поїздкою за кордон:

• Нікому не довіряйте Ваш паспорт. Документи, що засвідчують Вашу особу, завжди повинні знаходитись тільки у Вас.

• Якщо Ви збираєтесь працювати чи навчатись за кордоном, Вам необхідно підписати контракт. Контракт повинен бути написаний зрозумілою Вам мовою, а також містити інформацію про умови (оплата, вихідні дні, робота у святкові дні, медичне страхування), місце та час Вашої майбутньої праці чи навчання.

• Залиште вдома детальну інформацію про своє майбутнє перебування за кордоном з адресою та контактними телефонами, а також копію свого паспорта та контракту. Ми б також рекомендували залишити своє фото та адреси Ваших іноземних друзів.

• Дізнайтесь номери телефонів українських посольств та консульських представництв за кордоном та візьміть їх з собою. Якщо Ви опинились у скрутній ситуації або Вам хтось загрожує, звертайтесь до представників своєї країни, які допоможуть Вам. Якщо у країні Вашого перебування немає посольства України – телефонуйте у посольство України в сусідній державі.

• У зарубіжних країнах активно працюють неурядові організації та служби, котрі надають допомогу особам, які опинились у скрутному становищі. Звертайтесь до них у разі необхідності.

• Термін перебування на території іноземної держави вказаний у Вашій візі. Порушення візового режиму унеможливить Ваш наступний виїзд за кордон. Дотримуйтесь правил візового режиму!

• Пам'ятайте, що знання хоча б елементарних слів іноземної мови значно полегшить Ваше перебування за кордоном.

Куди, в які організації можна звернутися у разі небезпеки: загрозі власному життю, свободі?

• Перш за все зателефонувати до посольства України або консульського представництва. Якщо у країні перебування немає посольства України – телефонувати у посольство України в сусідній державі.

• Також можна звернутися до неурядових організацій та служб, які надають допомогу жінкам, що потрапили в біду. Їх послуги, наприклад, тимчасовий притулок, допомога в поверненні додому, юридична підтримка та соціальний супровід.Ми маємо телефонну базу і можемо запропонувати Вам телефони посольств, консульств та неурядових організацій.

Причини та наслідки торгівлі людьми

1. Наслідки торгівлі людьми для людини та сім’ї.

1. Втрата фізичного здоров’я ( в т.ч. СНІД, ЗПСШ).

2. Психічні розлади, депресії, страх.

3. Втрата довіри до людей.

4. Зруйновані сім’ї.

5. Матеріальні збитки – борги.

6. Небажана вагітність, аборт.

7. Самогубство.

8. Сирітство, занедбані діти.

9. Втрата годувальника.

2. Наслідки торгівлі людьми для держави, нації.

1. Репутація держави.

2. Втрата довіри громади до держави як інституту.

3. Зменшення кількості населення – демографічна ситуація.

4. Розвал інституту сім’ї.

5. Економічні наслідки (тіньовий бізнес, кошти на реабілітацію потерпілих).

6. Безпека держави (криміналізація суспільства, клани).

7. Погіршення демографічної ситуації (зменшення народжуваності).

8. Розповсюдження венеричних захворювань, ВІЛ.

9. Соц. сирітство.

10. Хвороби (фізичні, психологічні).

3. Чому діти частіше становляться жертвами Т.Л.

1. Бідність та необхідність заробляти на життя.

2. Прагнення до кращого легкого життя.

3. Нерозуміння батьками негативних наслідків, які можуть виникнути для дітей, що лишають сім’ю заради роботи.

4. Недооцінка дітьми або батьками цінності освіти.

5. Насилля в сім’ї або інші негативні явища.

6. Політичні конфлікти або природні катастрофи.

7. Традиція переселення сільських дітей до міст.

4. Причини Т.Л.

1. Наявність споживачів живого товару.

2. Бідність та відсутність робочих місць в країні.

3. Низька самосвідомість про власну безпеку.

4. Низька поінформованість.

5. Байдужість суспільства до чужих проблем.

6. Жага наживи.

7. Відсутність духовності.

8. Слабкий соціальний захист дітей, молоді.

9. Насильство в сім’ї.

10. Привабливість життя за кордоном.

Елементарні правила особистої безпеки:

(«Мій особистий порадник»)

1. Я завжди спілкуюся зі своїми родичами, друзями. Якщо мені необхідно відлучитися, я скажу, куди йду й коли збираюся повернутися.

2. Якщо я спізнююся – обов'язково дзвоню.

3. Якщо мені необхідно кудись піти, я піду не одна (один), а із другом. У випадку небезпеки ми зможемо допомогти один одному не потрапити у біду.

4. Я ніколи не йду з незнайомими людьми й нічого від них не беру.

5. Я не сідаю в авто до незнайомих людей.

6. Я ніколи не дозволю доторкатися до себе. Якщо це трапиться, я закричу «Ні», покличу на допомогу.

7. Якщо зі мною щось трапиться недобре, я відразу розповім тим людям, кому довіряю, хто опікується про мене й прагне бачити мене щасливою (-вим).

8. Я завжди буду додержуватися цих правил. Я прагну бути щасливим і здоровим. Я цього заслуговую.

ПРИКЛАДИ «ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ»

ОКСАНА. (Викрадення дівчат)

Разом зі своєю шкільною подругою ми поверталися додому з дискотеки в м. Н і спізнилися на автобус до свого села. Ми почали зупиняти машини, що проїжджали, і незабаром водій на «Жигулях» погодився підвезти нас за певну суму. На передньому сидінні машини сидів ще один чоловік, який всю дорогу мовчав.

Машина повернула в інший бік, і я запитала, куди вони їдуть. Водій почав погрожувати й кричати, щоб я замовкла. Нас привезли до приватного будинку в якомусь селі й закрили в літній кухні. На опір відповідали фізичним насильством. Наступного дня нас із подругою відвезли до Москви. По дорозі машину часто зупиняла міліція, але водій щораз все влаштовував. Вирватися з їхніх рук було неможливо.

Нас привезли в якийсь будинок на околиці Москви. Мене відразу ж зґвалтував водій, що нас привіз. Тут перебували ще шестеро дівчат. Умови життя в будинку, що призначався під знос, були жахливими, годували раз на день, змушували спати без одягу, щоб ми не могли втекти. Щоночі на Ярославському шосе нас, як повій, продавали клієнтам. У середньому за ніч доводилось обслуговувати до 5-ти чоловіків. І якщо я відмовлялася виконувати вимоги клієнтів, вони мене били.

Якось мене першою привезли додому після «роботи». Охоронець був п’яний і забув закрити двері. Я скористалася цим і, одягнувшись, перелізла через паркан, добігла до шосе, зупинила машину, і таксист відвіз мене до міліції. Там я дала показання, після чого співробітник міліції відвіз мене на вокзал і посадив у поїзд, що їхав до Харкова. Діставшись до Харкова, я подзвонила мамі, і за кілька годин вона із братом приїхала й забрала мене додому.

Я вже місяць вдома, але постійно відчуваю страх, боюся виходити на вулицю, ні з ким не спілкуюся. Закінчую вечірню школу. Що буде далі, не знаю.

ОЛЕНА. (Сурогатне материнство)

Олена мала дуже гарний роман із заможним італійцем: квіти , подарунки, поїздки до Європи. Згодом обоє одружилися і дівчина переїхала жити до Італії, де народила дитину. Потім виявилося, що італієць вже має дружину, але бездітну. Італійська подружня пара вирішила фіктивно розлучитися і знайти жінку, яку б можна було використати як машину для народження дитини. Перед одруженням Олена, не читаючи, підписала шлюбний контракт, в якому було передбачено, що в разі розірвання шлюбу, дитина залишається з батьком.

Н. (Невдалий шлюб за іноземцем)

30-річна Н. через інтернет познайомилася з чоловіком, мешканцем Німеччини. Протягом року обоє листувалися і спілкувалися телефоном. Весь час новий знайомий виявляв до жінки інтерес, натякав на можливість укладення шлюбу, запрошував її до себе в гості, обіцяючи, що вона буде всім задоволена. Однак про матеріальне забезпечення поїздки не говорив. Н. мала дуже скромну заробітну платню, але вирішила не просити в цього чоловіка грошей: їй було незручно. Жінки позичила гроші й купила квитки на дорогу в обидва кінці. Візу оформила на три місяці. Окрилена мріями, Н. поїхала в гості до «коханого» в Німеччину. Той жив в Берліні. Зустрів жінку в аеропорту й повіз на квартиру до своїх батьків. Пояснив, що хоче познайомити її, як майбутню дружину, з матір’ю та батьком. Крім того, свою квартиру «наречений» щойно купив і не встиг обставити меблями. Мати цього чоловіка виявилася інвалідом, прикутим до ліжка, а батько – дуже старим і хворим. «Коханий» залишив Н. з батьками й попросив доглядати їх, поки він купить меблі для помешкання. Протягом трьох місяців Н. доглядала старих. Чоловік приїздив дуже рідко й лише тоді, коли йому щось було потрібно зробити для батьків. Грошей не давав – тільки завозив продукти. Жінка зрозуміла, що виконує роль безкоштовної хатньої робітниці. Та не могла нічого змінити, бо не мала грошей. Минуло три місяці, у відчаї жінка повернулася додому. Тепер Н. ламає голову на тим, як сплатити борги. Скрутне матеріальне становище, звичайно, турбує неабияк. Але найбільше жінка страждає від того, що її обманули й що вона не змогла себе захистити.

Кiлькiсть переглядiв: 859

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.